Užijte si jízdu v zimě aneb tipy pro zimní jezdce

Jízda v zimě má svá specifika, stejně jako ta v létě. Obecně se říká, že neexistuje špatného počasí, jen špatného vybavení. Co je tedy potřeba mít, abyste si jízdu během zimních měsíců užili dosyta?

Bez zimních pneu ani ránu

Rozhodli jste se tento rok motorku využít, místo toho, abyste ji na zimní sezónu zazimovali? Pak potřebujete vědět, jak se na zimní jízdu vybavit. Od jízdy v létě se totiž značně liší.

V první řadě je potřeba mít na paměti, že jízda ve sněhu či na náledí je mnohem nebezpečnější než na suchém asfaltu. Potřebujete kvalitní pneumatiky a skvěle připravený motocykl. Před první jízdou se vám jistě vyplatí navštívit motoservis, kde si necháte zkontrolovat vše potřebné. Myslete i na zvýšené riziko koroze vlivem vody ze sněhu.

Co se týče samotných pneumatik, tak u nás neplatí povinnost přezouvání jako u automobilů. Mnoho výrobců však na zimní jízdu myslí a nabízí tak pneumatiky pro celoroční podmínky. Pořídit si zimní pneu může být výhodou v případě, kdy se vám přihodí nehoda. Pojišťovny motorkářům bez zimních gum totiž rády proplácí jen část škody. Pokud chcete být stoprocentně připraveni, kupte si na pneu řetězy – pak vás ani chumelenice nepřekvapí.

Co na sebe v zimě?

Zimní počasí si logicky žádá úplně jinou výbavu než letní. V současné době je na trhu nepřeberné množství vychytávek, ať už je to termoprádlo či vyhřívané oblečení na baterky. Důležité je, abyste zůstali v teple a měli tak skvělý pocit z jízdy.

Hodit se vám na zimní jízdu budou rukavice, kukla, nákrčník, ledvinový pás, termoprádlo, teplé vrstvy a na závěr nepromokavá vrstva. Vhodnou vychytávkou jsou tzv. sloní uši a psí deka, které slouží jako chrániče proti mrazu. Jednoduše je připevníte na řídítka a zajistíte suchým zipem. Ochrání vás nejen před mrazem, ale i štiplavým větrem a sněhem.

Skvělým pomocníkem je dvojité plexisklo na helmu, které zabraňuje mlžení a vyhřívaná řídítka. Pro nejlepší pocit z jízdy se podívejte i po vyhřívaném oblečení, které znásobí vaši radost i komfort.

Jsou situace, kdy se nevyplatí vyjíždět

I když má zimní jízda svá pozitiva, najdeme spoustu situací, kdy nemá smysl vyjíždět. Jestliže je venku teplota pod – 10 stupni, raději nejezděte. Zde i sebelepší oblečení nezajistí pohodlí a omrzliny si jistě rádi ušetříte.

Jestliže je na silnici souvislá zmrzlá vrstva sněhu či rozježděná „břečka“, nemá smysl se pokoušet o příjemnou jízdu. Auta tuto situaci zvládnou mnohem lépe než vy na dvou kolech. Navíc taková vozovka bývá často posolená a vám tak sůl začne velmi rychle rozežírat stroj. To za tu trochu zábavy nestojí.

V zimě nemá ani smysl jízda v noci, navíc když prší/sněží a mrzne. Nebezpečná může být i mlha, zvlášť pro vás jako motorkáře. Raději tedy neriskujte a na projížďku vyrazte přes den.

Jestli vás zimní jízda láká, ale nemáte na čem jezdit, mrkněte se po nové motorce na motobazaru. Jistě tam najdete tu svou, vysněnou.