Prodej motorky – na co nezapomenout?

Plánujete prodat motorku, abyste si mohli pořídit novou? Nebo už zkrátka motocykl nepotřebujete? Připravte se na prodej s předstihem, ať na nic nezapomenete.

Vhodný budoucí majitel

Motorku můžete prodat kamarádovi odvedle, který má zájem, ale také úplně cizímu člověku. Pokud případného kupce neznáte, zkuste motorku inzerovat na jednom z prodejních portálů. Mrkněte se třeba na najdimoto.cz.

Do inzerátu uveďte všechny potřebné parametry motocyklu, přidejte kvalitní fotky a cenu. Pokud jsou na motorce nějaké drobné závady (odřeniny apod.), raději je také nafoťte. Nelžete a jděte s pravdou ven, rozhodně se vám to vyplatí.

Až se vám ozvou zájemci, domluvte si s nimi schůzku a umožněte jim si motorku prohlédnout, případně i vyzkoušet. Nikdo nechce kupovat zajíce v pytli – ani vy byste nechtěli. Jestli jste budoucího majitele vybrali, tak hurá na oficiality.

Převod motorky aneb potřebné papíry

K převodu motorky na nového majitele budete potřebovat několik dokumentů. Připravte si je tedy předem, ať nemusíte na úřad několikrát. S sebou byste měli mít:

  • Kupní smlouvu
  • Ověřenou plnou moc (v případě, že převod bude zajišťovat jen jedna ze stran)
  • originál velkého technického průkazu
  • originál osvědčení o registraci vozidla (malý „techničák“)
  • občanský průkaz
  • pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla (zelená karta), vystavené na budoucího majitele
  • protokol o evidenční kontrole ne starší 30 dnů
  • a Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla (stáhnete na příslušných webových stránkách úřadu)
  • volitelně: Záznam o technickém stavu vozidla (pro případné reklamace ze strany kupce se hodí)

Pokud prodáváte motorku jako podnikatel, potřebujete mít navíc s sebou v originále (či ověřené kopii – na jakémkoliv místě s Czechpointem) živnostenský list a výpis z Obchodního rejstříku ne starší 1 rok. V tomto případě pak Kupní smlouvu nahradíte vystavenou fakturou.

U samotného prodeje/koupě je lepší, když jsou přítomné obě strany. Stejně tak u převodu na úřadě, alespoň nevzniknou nedorozumění. Pokud však není možné, aby se jedna ze stran dostavila, poslouží k tomu právě ověřené kopie a plná moc.

Jak na úřadě?

Od převodu nebo přechodu vlastnického práva k vozidlu bývá zpravidla 10 dní, pokud to do té doby nestihnete, hrozí vám pokuta. Převod vozidel se provádí na úřadě s rozšířenou působností, pokud tedy bydlíte v malém městě, kde není, pohledejte na internetu nejbližší, pod který spadáte. Dobré je se na úřad předem objednat na určitý čas.

Důvěřuj, ale prověřuj

Pro vás platí dvakrát, pokud motorku prodáváte. Z mnoha diskuzí na internetu se dá vyčíst, jak si budoucí majitel motorku odvezl s tím, že převod zařídí sám a peníze pošle na účet – ovšem převod nikdy neuskutečnil. Prodávající pak čelil pokutám…

Dnes je naštěstí možnost na úřadě doložit potřebné doklady a úřad sám vyzve protistranu k vyjádření. Ovšem toto platí oboustranně – pokud slíbíte, že zařídíte potřebné věci vy, učiňte tak co nejrychleji.

Když je motorka prodaná, nezapomeňte si zrušit všechna pojištění, která se k jejímu vlastnictví vážou. (Například povinné ručení či havarijní pojištění.) Spokojenému prodeji zdar!