Příprava motorky na sezónu krok po kroku

Jaro se nezadržitelně blíží a s ním přichází i krásné počasí. Ideální čas oprášit motocykl a vydat se na výlet. Nestačí však vytáhnout motorku zpod plachty, ale je potřeba ji pořádně zkontrolovat. Jak na to?

Očištění od prachu

V první řadě motorku celou očistěte. Dejte si záležet a vše řádně zkontrolujte. Namažte součástky tam, kde je to potřeba. Zkontrolujte kabely, zda se do nich přes zimu nezahryzl hlodavec a prohlédněte pečlivě vše, co se pod plachtou mohlo poničit.

Kvalita oleje

Olej je samozřejmě nejlepší měnit před zimou, aby se v něm během chladných dnů neusazovaly nečistoty z motoru. Pokud jste to však neudělali, je nejvyšší čas. Vyměňte olej i olejové filtry. Nezapomeňte se také podívat na vzduchový filtr – u něj hrozí riziko zanesení nečistotami. Pokud je potřeba, nahraďte ho novým.

Pneumatiky

zimě by měla motorka stát vyvýšená na stojanu, aby její tíha netlačila na pneumatiky po celou dobu na jedno místo. Pokud stojan nemáte, měli byste s motorkou čas od času pohnout. Jestliže jste to dodrželi, nemělo by pneumatikám nic být. Přesto je raději zkontrolujte.

Ať už jde o kontrolu vzorku či tlaku pneumatik, je potřeba obě kola zkontrolovat. Plášť pneumatik by neměl být vůbec popraskaný. Pokud se vám na něm něco nezdá, raději zajeďte do servisu či obě pneumatiky rovnou vyměňte za nové.

Řetěz

Pokud jste neměli motocykl pod plachtou, bylo by dobré vyčistit a namazat řetěz. Na olej se totiž lehce chytá prach, a tak by byla škoda, abyste toto neudělali. Při čištění se též zaměřte na míru průvěsu řetězu, aby nebyl ani napnutý a ani příliš vytahaný.

Brzdí vám brzdy?

Vyjet po sezóně ven a nemít zkontrolované brzdy, to je příliš riskantní. Věnujte tedy čas i této záležitosti. Zkontrolujte brzdové destičky i kotouče, doplňte brzdovou kapalinu a ujistěte se, že vše funguje tak, jak má.

Bez baterie nevyjedete

V lepším případě jste v zimě mimo sezónu baterii věnovali pozornost a pravidelně ji dobíjeli. V tom horším teď musíte koupit novou. Tak či tak, bez baterie ve vaší motorce těžko někam vyjedete.

Poslední věc – oblečení

I když vaše oblečení leželo celou zimu ve skříni, není od věci ho prohlédnout a vyzkoušet. Ujistěte se, že vám vše padne, nic není popraskané a bude plnit svou funkci. Pozornost věnujte i helmě – zda náhodou vlivem špatného uskladnění nekřapla. Pokud je vše v pořádku, nic vám nebrání vytáhnout stroj a vyjet!

Podívejte se na tipy na výlety na našem webu. A pokud se vám vaše motorka okoukala, je na čase ji prodat a rozhlédnout se po jiné. Inspiraci hledejte na najdimoto.cz. Jízdě zdar!