Na motorce bezpečně – Jak vybrat helmu?

Helma_jak vybrat_motostory.cz

Jen blázen by jezdil na motorce bez helmy, navíc je to zákonem daná povinnost. Nejen, že helma chrání vaši hlavu při případném pádu, ale také vám chrání zrak při samotné jízdě. Rozhodně její výběr nepodceňujte.

Typ helmy rozhoduje jako první

Helmu budete vybírat podle toho, jakým stylem jezdíte. Na sportovní motorku se hodí jiná helma než na cestovní. Zde opravdu záleží na tom, jakou motorku jste si vybrali.

Na trhu existují tyto typy helem:

  1. Otevřená helma – ve variantě bez hledí a ochrany brady nebo se sklápěcím plexisklem. První se hodí pro nadšence, kteří chtějí mít co nejvíce autentický pocit z jízdy. Pozor ale na úsměvy při jízdě, můžete mít zuby plné much. Také je potřeba myslet na to, že při případném pádu se nejčastěji dotknete země bradou.
  2. Uzavřená helma – u nás známá také jako integrální. Plně chrání bradu i čelist proti pádu. Často obsahuje i sklápěcí plexisklo, a tak poskytuje bezpečí pro celou hlavu. Je vhodná pro všechny motorky.
  3. Enduro helma – spojuje výhody otevřených a uzavřených helem. Je ve variantě s vyklápěcí bradou, kterou oceníte při delších cestách. Jsou vhodné i pro dioptrické brýle.
  4. Motokrosová helma – má maximální větrání, je lehká a má velký kšilt. Je k ní potřeba dokoupit brýle. Je navržena pro sportovní použití, na silnici je nepraktická. Při vyšších rychlostech do ní fouká a díky aerodynamickému odporu vás klidně vysadí i ze sedačky.

Velikost helmy si vyberete tak, že si krejčovským metrem změříte obvod hlavy přes čelo. Danou velikost pak lehce přeměříte podle tabulek. V každém obchodě takovou tabulku mají. Helma by vám měla sedět pevně, nijak netlačit, ale zároveň by neměla při pohybu hlavou klouzat. Zkuste si ji na hlavě nechat i déle, měli byste se v ní cítit pohodlně. Případně si ji vyzkoušejte i na motorce za jízdy.

Materiál a cena

Vybírat helmu můžete z nepřeberného množství materiálů. Nejběžnější a také nejlevnější je polykarbonát. Avšak na helmě nešetřete. Kvalitní helma by měla být lehká, bezpečná a disponovat skvělou aerodynamikou. Měla by mít příjemnou podšívku a integrovanou sluneční clonu. Po čase by se vám měla přizpůsobit tvaru vaší hlavy, rozhodně by vás neměla extrémně tlačit.

Pokud nosíte dioptrické brýle, měly by jejich nožičky lehce vklouznout do polstrování. V moderních helmách najdete uvnitř i mikrofon a komunikátor. Můžete tedy poslouchat hudbu, přijímat hovory a komunikovat s dalšími jezdci ve skupině. I tohle příslušenství se odrazí na ceně.

Nezapomeňte také na homologaci helmy, která zaručí její veškeré zákonné náležitosti. V ČR platí evropská homologace ECE 22-05. Měli byste ji najít na vnější straně helmy.

Helmu na hlavu a jedeme!

Poslední důležitý bod je zapínání helmy. Helma se zapíná přes bradu a na trhu existují tři způsoby zapínání. Záleží na vaší zručnosti a také pohodlnosti. Nejspolehlivější jsou DD kroužky.

Další možností je zapínání na ocelovou přezku, podobně, jako když si zapínáte pás v autě. Třetí, poslední způsob je ozubená plastová lišta, takzvaná rychlopřezka. Každé zapínání má své výhody i nevýhody, doporučujeme všechny vyzkoušet a pak se rozhodnout.

Plánujete pořízení nebo prodej motorky? Podívejte se www.najdimoto.cz.