Motorka nebo skútr? Aneb (ne)výhody obou dopravních prostředků

Motostory.cz_Skútr nebo motorka?

Chcete si pořídit motorku, ale kamarád vám řekl, že do města se hodí skútr? Váháte nad koupí a nejste si jisti, který stroj je pro vás ten pravý? Pojďme se podívat na hlavní rozdíly, výhody a nevýhody obou zmiňovaných dopravních prostředků.

Když se řekne „motorka“

Motocykl neboli motorka je vozidlo se dvěma (třemi) koly (skútr má jen dvě). Rozděluje se na několik druhů, vždy záleží na tom, do jakého terénu s ní chcete jezdit. V nabídce můžete najít malé motocykly vhodné na krátké trasy, cestovní velké, které mají velkou nádrž a často kapotáž, jež chrání řidiče před větrem. Cestovní motorky bývají vybaveny skoro jako auto a hodí se na dlouhé cestování. Často u nich najdete i postranní vozík (sidecar).

Druhy motorek

Motorky se vyrábí, na rozdíl od skútrů, i na speciální povrchy – například motocykl „enduro“ se používá na jízdu po všech typech terénu. Zpravidla jí využijete, pokud plánujete jet rozmanitým terénem na delší dobu. Terénní motocykly (cross) jsou určené pro zdolávání náročného terénu mimo zpevněné cesty a jsou určené na závody motocrossu. Nemají osvětlení a jsou stavěné na krátký a vysoký výkon.

Pod pojmem „cruiser“ se skrývají motorky s podobou amerických strojů ze 30. až 50. let 20. století. Ctí tradici stejně velkých kol vpřed i vzad, chromovaných součástí a výrazného žebrování vzduchového chlazení. Jsou pohodlné a vhodné na cestování ve dvou.

Slovo „chopper“ označuje motocykly, které vycházejí z cruiseru, ale s výraznými povrchovými úpravami. Zadní blatník má motorka kratší a zvednutý k nebi, řídítka jsou ve tvaru vlaštovky anebo na rovné tyči, takže nutí jezdce sedět v předklonu s roztaženými pažemi.

Mezi další motorky patří závodní či plochodrážní. Obě se využívají pro závody. Ta první dosahuje rychlosti až 300 km/hod a je určena primárně k vysoké rychlosti na okruhu. Ta druhá je specializovaná motorka určena pro okruhy na písku, trávě či ledu, má obvykle jen přímý záběr a je uzpůsobená pro jízdu smykem v levostranných zatáčkách. Ani jednu z nich nejspíše nevyužijete, pokud neplánujete jezdit závody a soutěžit.

Když se řekne „skútr“

Scooter je vozidlo podobné motocyklu. Má však menší kola a nízkoobjemový motor. Zpravidla má částečnou kapotáž s podlážkou bez horní části rámu a sedí se na něm snožmo jako na židli (na motorce se sedí obkročmo). Běžně bývá skútr vybaven automatickou převodovkou. Nejčastěji je využíván na krátké vzdálenosti po městě, např. na cestu do práce. Existují však i skútry cestovní, které jsou větší a můžete s nimi jet i dlouhé vzdálenosti.

Srovnání skútru a motorky

Motorka

  • Má dvě až tři kola, existuje nespočet variant na všechny možné povrchy.
  • Vhodná i pro dlouhé vzdálenosti mimo město.
  • Využití i na motosporty.
  • větší motor a lze s ní cestovat lépe na cestách jako jsou dálnice (udrží rychlost).
  • Je populární u mužů.

Skútr

  • Je lehčí a lépe ovladatelnější pro jízdu ve městech, má zpravidla automatickou převodovku.
  • Sedí se na něm jako na židli, nemusíte mít nohy obkročmo.
  • Bývá levnější i co se týká nákladů na provoz.
  • Nemusíte na něj mít speciální výbavu jako je helma či oblečení.
  • Je populárnější u žen a starších lidí.

Tak kdo vyhrál?

Motorka i skútr mají své pro a proti, opravdu záleží na tom, jaké máte s vozidlem plány. Teď už máte rozšířené obzory a víte, na co se při výběru zaměřit. Doporučujeme se podívat i na moto bazar, určitě tam narazíte na inspiraci. Správnému výběru zdar!