Motomuzeum 3. díl – Moto veteráni v Pavlíkově

muzeum veteránů_motostory.cz

Milujete veterány? Srdce vám plesá při pohledu na historické motocykly slavných značek jako je Laurin&Klement, Premier, JAWA či Orion? Pak si nenechte ujít muzeum veteránů v Pavlíkově!

Kde muzeum najdete?

V předchozích dvou dílech (Borek pod Troskami a Historie JAWA) jsme zavítali do motomuzeí, které nebyly specializované. Toto však rozhodně je!

Muzeum veteránů Pavlíkov najdete ve stejnojmenné vesnici Pavlíkov u Rakovníka ve Středočeském kraji. „Muzeum vzniklo jako splněný sen malého kluka, který se od dětství pohyboval okolo motorek, traktorů a vůbec všeho…“ říká sám zakladatel Ivo Šarlingr.

Jeho láska k motocyklům a obecně k historickým věcem je v muzeu znát. Každým rokem rozšiřuje výstavu o další kousky – a činí tak už deset let!

Co v muzeu uvidíte?

Ač by člověk v motomuzeu čekal jen motorky, v tomto muzeu tomu tak není. Splněný sen nabízí přehlídku tuzemských i zahraničních historických motocyklů různých značek. Kuriozitou sbírky je motocykl ČZ 150, který si zahrál ve filmu Šest medvědů s cibulkou – ano, opravdu je to ten, na kterém medvědi jezdili.

Kromě motocyklů tu můžete obdivovat i další skvosty – v roce 2020 připravili v muzeu pro návštěvníky i přehlídku domácích vymožeností. Od praní prádla, přes očistu člověka až k nástrojům pro domácnost a dílnu. Tohle nadchne i děti!

Muzeem to nekončí

Je dost možné, že v muzeu strávíte celý den. Ostatně pan zakladatel by mohl o vystavených exponátech vyprávět hodiny. Pokud však plánujete stihnout více věcí najednou, tak máte z čeho vybírat.

Přímo v Pavlíkově se můžete přesunout do galerie světoznámého malíře a grafika Jiřího Anderleho, který se zde narodil. Jestli vás láká vyjet z vesnice, zamiřte například do Lužné, kde se nachází železniční muzeum. Nebo snad vyhraje příroda a rozhledna Velká Buková?

Ať se rozhodnete strávit výlet jakkoliv, nezapomeňte se vybavit spolehlivým motocyklem. Najít ten správný můžete tu. Výletu zdar!