Motomuzeum 2. díl – Historie JAWA

jawa_motomuzeum

Na okraji malebného Českého ráje, poblíž zámku Dětenice, najdete v obci Rabakov krásné muzeum historických motocyklů značky JAWA. Obec leží 15 kilometrů od Mladé Boleslavi.

Historie JAWA

V muzeum, které je zaměřené hlavně na značku motocyklů JAWA, vás přivítá přes 170 exponátů motorek. V soukromých rukách otce a syna Miclíkových tu motorky doslova ožívají.

Muzeum je rozděleno na dvě oddělené expozice. První obsahuje řadu motocyklů od roku 1929 do roku 2014. K vidění je tu první vyrobený motocykl, válečné modely, kývačky, policejní a vojenské motocykly, moto pro autoškolu, automobily JAWA, velorexy, pro invalidy či sněžný skútr…

Nejen motorky

V expozici muzea uvidíte i stovky dobových reklam, staré plechovky či jiné předměty spojené s motorismem v dřívější době.

V druhé části expozice najdete motocykly nízkého obsahu od pionýrů, stadionů, babet až po různé typy JAWA 90. Součástí jsou i motorky po domácku ozdobené a vylepšené zlatými českými ručičkami, ať už to jsou malé či velké motorky, rikša, traktůrky, sekačky apod.

Zábava i pro děti

V muzeu myslí i na děti a jejich potřeby. V budově najdete malý bar, kam si můžete sednout a odpočinout si v motorkářském duchu. V létě slouží k odpočinku terasa i s dětským hřištěm. Malé kluky jistě nadchne i výstava v muzeu, která je obohacena mnoha roztodivnými předměty, které se ke značce JAWA pojí.

Otevřeno mívá muzeum od března do listopadu a vstupné je více než přívětivé. Pokud tedy váháte, kam s dětmi na výlet, tak tento cíl rozhodně stojí za to. Případně se podívejte do kategorie Cestování pro další tipy, kam vyrazit na výlet.