Jak vybrat povinné ručení na motocykl

Oblíbenost motorek stoupá. Pocit svobody, rychlá a jednoduchá jízda a možnost zaparkovat kdekoliv. To jsou jistě plusy, které při koupi motorky či skútru oceníte. Nicméně i k motocyklu se váže povinnost platit povinné ručení. Nikdy nevíte, co se stane – a z motorky vyletíte do vzduchu raz dva.

Bezpečnost motocyklu

Bezpečná jízda na motorce má svá pravidla, stejně jako v autě. U motocyklu musíte myslet ale na více věcí. Kromě vybavení a technického stavu motorky mějte na mysli i oblečení. Nepodceňujte vhodný výběr helmy, koneckonců až skončíte na zemi, budete rádi, že jste výběru věnovali čas. A když jsme u té země, bude se vám hodit mít zařízené povinné ručení, havarijní pojištění a případně asistenci. My se dnes zaměříme na ze zákona povinné „Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla“.

POV

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (POV), zkráceně povinné ručení, musíte ze zákona uzavřít na automobil, motorku a další vozidla. Toto pojištění vás chrání v případě, že zaviníte dopravní nehodu. Pojišťovna pak zaplatí ostatním účastníkům havárie škodu z vaší pojistky. Nespadá sem ale škoda na vašem vozidle – pro tyto případy se zařizuje havarijní pojištění.

Jak vybrat povinné ručení?

Při výběru POV se zaměřte nejen na limit pojistky, ale i na cenu a služby navíc. Limit pojistky určuje, co při případné nehodě pojišťovna zaplatí a co ne. V ceně pojistky můžou a nemusí být služby navíc, na to si dejte pozor. Je rozdíl platit čistou pojistku nebo pojistku se službou na telefonu, zapůjčením náhradního motocyklu a doplňkovým pojištěním. Ve výsledku vás obojí vyjde na stejnou cenu, jen u jednoho utřete nos.

Co všechno ovlivňuje cenu POV?

Výsledná cena, kterou budete platit, se odvíjí od mnoha faktorů. Mají na ní vliv technické údaje motorky (objem motoru, výkon, druh motorky, rok výroby atd.) a účel jejího použití, pak informace o vás – věk, trvalé bydliště, historie průběhu pojištění z minulých let (zda bylo bezeškodné, nebo máte v historii nehody), vyjeté bonusy, doba trvání smlouvy či propojenost s dalším pojištěním. Dalšími faktory mohou být i marketingové akce a slevy, frekvence placení (čtvrtletní, půlroční, roční) a výše pojistného krytí.

Co znamená sezónní povinné ručení?

Majitelé motorek mohou využít výhody, kterou pojišťovny umožňují, a to sezónní povinné ručení. To se hodí zvláště pro ty, kdo motorku na podzim zazimují a vyjedou s ní zase až na jaře. Za měsíce, kdy na motorce nejezdíte, neplatíte pojištění. Vozidlo v tomto případě nemusíte odhlašovat z registru vozidel, což je výhodné.

Tato možnost existuje i pro havarijní pojištění. Nicméně pozor! – pokud pojedete mimo sezonu a způsobíte nehodu nebo budete účastníkem, půjde zaplacení škod na majetku a zdraví za vámi. Promyslete si tedy dobře, zda se vám tato možnost vyplatí, či ne.

Přemýšlíte, že si motorku na další sezonu pořídíte? Podívejte se už teď na bazar motorek a zjistěte, co je na trhu aktuálně k dostání.