Jak kvalitně a rychle vybrat páteřák?

I těm nejlepším jezdcům se může stát, že je auto přijíždějící z vedlejší ulice přehlédne a srazí. Následky takové srážky mohou být fatální. Mít na sobě chránič páteře není ostuda, nýbrž výhoda. Jak takový páteřák vybrat?

Musí padnout jako ulitý

Zásadní věc, kterou musí chránič páteře splňovat – musí padnout jako ulitý. Jiný páteřák budete mít vy, jiný manžel/ka. Každý z nás má jinak tvarovaná záda a páteřák, který padne vám, nemusí padnout někomu jinému a naopak. Nepůjčujte si ho jen tak, špatně nasazený chránič přinese více škody než užitku!

Při výběru se zamyslete hlavně nad velikostí a kvalitou (stejně jako u helmy). Obecně počet plátů/panelů na páteřáku udává celkovou velikost chrániče. Existují chrániče jen na spodní část zad, ale je lepší si pořídit ten celozádový. V případě nehody chrání celou vaši páteř (a míchu uvnitř ní), tudíž vysoce klesá riziko případného ochrnutí v důsledku poškození nervů.

Chránič byste měli nosit na první vrstvě oblečení (tedy triku) a měl by obepínat celá vaše záda i při pohybu. Neměl by se hýbat ani při otáčení – proto na spoustě modelů najdete i řemínky či suché zipy, kterými si páteřák lépe upevníte.

Kam s ním pojedete?

Při výběru myslete na to, co vše budete na motorce podnikat. Pro jiný páteřák se rozhodnete, pokud jezdíte dlouhé trasy, než když se věnujete aktivně motorovým sportům.

Obecně jsou na trhu dva druhy chráničů páteře – tvrdé a měkké. Oba z nich mají svá specifika ať už z hlediska funkčnosti, tak příjemnosti nošení.

Tvrdé páteřáky

Mají většinou pevnou vrstvu z plastové skořepiny, která je obvykle rozdělena do několika ne pevně spojených částí. Je to kvůli tomu, aby nedocházelo k omezování pohybu, zejména v předklonu či v rotaci trupu. Díky tomu lépe kopíruje esovité prohnutí páteře a je příjemnější na nošení.

Pod tvrdou svrchní vrstvou, která rozkládá sílu při nárazu z jednoho bodu do celé plochy, se skrývá měkká vrstva. Ta bývá absorpční a plní funkci tlumiče energie z nárazu. Výhodou tvrdých páteřáků je subjektivní větší pocit bezpečí, nevýhodou je menší pohodlí při nošení a jejich větší hmotnost.

Měkké páteřáky

Dosahují kvality tvrdých až v posledních pár letech, a proto se jim mnoho lidí vyhýbá. Jsou certifikovány stejnou normou jako tvrdé, nemusíte se tedy bát jejich menší funkčnosti.

Měkké chrániče zad jsou vyráběny ze speciální hmoty, která je za běžných podmínek měkká a poddajná, přizpůsobí se tělu a neomezuje vás v pohybu. Jakmile nastane náraz, hmota okamžitě ztvrdne a spolehlivě pohltí energii úderu. Tyto páteřáky bývají pohodlnější na nošení díky jejich měkkosti a lehké váze.

Údržba chrániče páteře

Jak chránič čistit obecně udává výrobce. Na co však musíte myslet vy, je to, že jakmile se vám přihodí nehoda a chránič vás „zachrání“, je potřeba koupit nový. Někteří výrobci dokonce uvádí, že v ideálním případě byste si měli koupit nový po 5 letech užívání. Tak na to raději nezapomeňte.

Chránič páteře je vhodný mít na jakoukoliv motorku. Nejde totiž jen o estetický doplněk, ale především o ochranu vašeho zdraví. S koupí motorky proto myslete i na koupi těchto doplňků. Chránič páteře hledejte nový, pro motorku se mrkněte do bazaru.