Havarijní pojištění na motocykl

Povinné ručení na motocykl už máte vybrané, společně jsme se na něj zaměřili v článku Jak vybrat povinné ručení. Co ale havarijní pojištění? Je povinné a vyplatí se ho mít, nebo ne? Pojďme si to shrnout.

Motorka z bazaru nebo nová?

Havarijní pojištění není ze zákona povinné, ale doporučené. Obvykle se tvrdí, že se vám vyplatí si ho pořídit na nový motocykl. Jeho cena totiž ještě tolik neklesla a proto by se vám, v případě nehody, pojištění vyplatilo. Pokud byste ho neměli, finančně byste to pocítili.

Pojištění je vhodné zařídit i v případě, že máte bazarovou motorku, která je mladší 3 let. I tady se vám to finančně vyplatí a navíc nikdy nevíte, kdy na vozovce dostanete smyk. Můžete být sebelepší řidič a vyváznout bez zranění, přesto si nikdy nemůžete být stoprocentně jisti.

Jak vybrat vhodné „havarijko“?

Stejně jako u povinného ručení, tak i u havarijního pojištění nabízejí pojišťovny možnost výběru. Buď pojistíte motorku na celý rok nebo jen na sezónu. Opět zde platí, že pokud se něco přihodí v době, kdy nejste pojištění, utřete si akorát tak nos.

Ceny u havarijního pojištění nejsou ve výsledku tak rozdílné, ať už si sjednáte pojištění na sezónu nebo na celý rok. Opět záleží, co všechno bude dané pojištění nabízet. V ceně může (a nemusí) být pojištění havárie, odcizení, poškození živly, vandalismus, pojištění zavazadel a asistenční podpora.

Cena havarijního pojištění

Ta se stejně, jako u povinného ručení, odvíjí od druhu motorky, výše spoluúčasti, od osobních údajů o vás (mladí řidiči spadají do rizikové skupiny a proto mají vyšší cenu) a od výše pojistného plnění. Rozhodně si při výběru vhodného havarijního pojištění dejte na čas a prozkoumejte všechny nabídky na trhu. V konečném důsledku můžete ušetřit i několik tisíc za rok.

Nad koupí motorky teprve uvažujete? Podívejte se na bazar motorek a udělejte si obrázek o tom, co je v současné době k dispozici na trhu.