Cestovní pojištění na motorku

Ať už plánujete vyjet do zahraničí na dlouhou dobu za teplem, nebo jen tak na výlet, rozhodně nic nepodceňte a zařiďte si cestovní pojistění. Není povinné, ale jen blázen by si ho nesjednal. Nikdy nevíte, co se vám na cestě může stát. Jaké cestovní pojistění si vybrat?

Motorka z půjčovny nebo vlastní?

Při cestování na motorce v zahraničí záleží na tom, zda jedete za hranice se svou motorkou nebo si ji půjčíte až na místě. Pokud máte v plánu si zapůjčit stroj na místě, vztahuje se na něj zcela jiné pojištění, než havarijní či povinné ručení.

Půjčovna

Rozhodně si zařiďte cestovní pojištění pro sebe – v případě úrazu se vám bude hodit. Co se týče pojištění vypůjčené motorky, je nejlepší zařídit pojištění přímo v daném místě. Často je možné zařídit pojištění přímo v půjčovně. Sjednejte si nejlépe „full coverage“ – tento druh pojištění zahrnuje nulovou spoluúčast, tedy motorku můžete vrátit v jakémkoliv stavu a půjčovna vás nebude zdržovat technickou prohlídkou stroje.

TIP: Motorku si před půjčením zkontrolujte a nejlépe vyfoťte ze všech stran. Mnoho půjčoven sází na to, že lidé neví, v jakém stavu motorka je a pak po nich požadují peníze za škody, které neudělali. Také je dobré jako záruku dát peníze, rozhodně ne pas!

Vlastní motorka

Než pojištění rychle sjednáte, zastavte se a promyslete si, co všechno budete opravdu potřebovat. Některá z rizik se vás vůbec nemusejí týkat a tak byste je platili zbytečně. Zároveň není dobré se spoléhat jen na to, že evropský průkaz pojištěnce vám zařídí skvělé lékařské služby – v mnoha zemích je totiž vysoká spoluúčast pacienta za lékařský zákrok či léky a pokud cestovní pojištění nebudete mít, může se vám stát, že se nedoplatíte.

Pokud plánujete vyjet s vlastní motorkou, rozhodně pojistku nepodceňte. V první řadě se zajímejte o limit léčebných výloh. Minimální výše je 3,5 mil., ale čím vyšší, tím lepší. Skvělé je přidat do pojistky zubní ošetření, rozhodně se vám v případě potřeby vyplatí.

Plánujete motorku používat pouze jako dopravní prostředek? Pak vám stačí klasické cestovní pojištění – zahrňte do něj vysoký limit odpovědnosti za škodu (10 mil. je perfektní), pojištění osobních věcí a zavazadel, pasu a cestovních dokladů a právních výloh. Také nezapomeňte na asistenční služby či pojištění právních služeb a kauce.

Jestli se chcete s motorkou pohybovat i jinde než po vyznačených trasách, sjednejte si navíc pojištění adrenalinových sportů. V tomto případě ale vybírejte pojišťovnu pečlivě, mnohé z nich totiž terénní a závodní jízdu nechtějí pojistit ani jako rizikový sport.

Na co ještě myslet při cestování

Hlídejte si limit na silnicích a další silniční pravidla, můžou se v každé zemi lišit. Dodržujte předpisy – jezděte bezpečně, mějte helmu a nesnažte se být jako místní, kteří často nedodržují pravidla. Policisté často rádi zastavují cizince a smlsnou si na nich, nedejte jim tedy záminku.

Mějte pod dohledem všechna zavazadla, pořádně si je zabezpečte a nejlépe je mějte pojištěná. Je dobré před každou cestou zavazadla vyfotit, abyste v případě ztráty měli důkaz, že byla dostatečně zabezpečena (pojišťovny to často vyžadují).

Nepijte před řízením, ani když je to v daném státě možné! Trochu paradox, ale pravda je, že v ČR je alkohol za volantem zakázaný a pokud se vám podaří zavinit nehodu v zahraničí a nadýcháte promile, můžete mít s pojišťovnou velké problémy. Tak zbytečně neriskujte.

Skútr nebo motorku?

Co je pro cestování nejlepší? Na trhu je obrovské množství možností, záleží, jakého stylu jste příznivci. Zkuste se podívat na bazar motorek a vybrat si ten nejvhodnější stroj pro vás.

A pokud jste fanoušci novinek, Yamaha si pro rok 2021 přichystala parádní adventure skútr. Článek o Yamaha BW’S zde.