Cestovní enduro – je pro vás vhodné?

motostory.cz_cestovní enduro

Láká vás cestování s motorkou po boku? Plánujete jezdit i mimo asfaltové cesty? Pak stojí za zvážení cestovní enduro motorka. Jakými výhodami oplývá?

Kompromis pro každodenní ježdění

Cestovní enduro motorky jsou skvělé pro každodenní ježdění po různorodém povrchu. Stroje jsou vybaveny pro terén silnice i polních cest, často zvládnou i lesní cesty a hrboly. To je výhodné pro vášnivé cestovatele.

Tyto motorky bývají vybaveny většími koly, které umožňují jezdci i větší výběr z nabízených pneumatik na trhu. Tím pádem si můžete motorku přizpůsobit na míru. Výhodná je i vyšší dráha odpružení, kterou oceníte hlavně v lehčím terénu.

Při správném výběru enduro motorky tak můžete bez obav brázdit dálnici, silnici i polní cesty najednou. Díky vlastnostem motorky neucítíte nerovný povrch, ale naopak si užijete plnými doušky cestu.

Vlastnosti enduro motorky

Některé jsme naznačili výše, teď si k nim povíme více. Kromě pohodlí a komfortu při jízdě na různém druhu povrchu, má enduro další přednosti.

V případě větších cestovních enduro motorek musíme počítat i s vyšší váhou stroje. To není překážka, nýbrž výhoda, zvláště při dlouhých cestách. Setrvačnost motorky a její stabilita zde hraje prim. Chce to sice trochu tréninku na ovládání, ale se špetkou úsilí to hravě zvládnete.

Ideální cestovní enduro je vybavena dvěma válci, které poskytují silný zátah i při nižších otáčkách – to oceníte hlavně na dálnici. Oproti klasickému enduro, které využijete spíše na „vyřádení“ v lese, můžete s cestovním strojem vyrazit i na několikadenní cestu.

Další plus a zároveň důležitý bod, který byste neměli opomenout, je nastavení ovládacích prvků. Dalo by se podotknout, že to je přeci samozřejmost u každé motorky, nicméně u enduro to pocítíte hlavně při jízdě v terénu. Pohyb motorky ovládáte i těžištěm svého těla a proto je dobré mít všechny ovládací prvky nastavené přesně, ať už se jedná o spojku, brzdu či řadičku.

Pohodlí při pohybu

Kromě správně nastavených ovládacích prvků to bude chtít i trochu cviku při jízdě. Naučte se na motorce pohodlně stát. Vězte, že na polní či lesní cestě s nerovným povrchem se vám tak pojede mnohem lépe. Navíc se vám mnohonásobně rozproudí adrenalin v žilách!

Při správném nácviku není potřeba se obávat pádu. Cestovní enduro motorka bývá na ovládání jednoduchá a opravdu se hodí na dlouhé jízdy. Přesto nepodceňujte povinnou výbavu, zbytečně riskovat nemá smysl. Až budete připraveni, nic vám nebrání vyjet vstříc zážitkům!

Láká vás cestování na enduro motorce? Najděte tu svou na najdimoto.cz.