5 osvědčených rad, jak si vybrat motorku

motostory.cz_5 rad, jak si vybrat motorku

Existují dva tábory lidí – ti, kteří si jízdu na motorce vyzkouší a stačí jim to, a ti, kteří se zamilují na první jízdu. Samozřejmě si pak chtějí motocykl pořídit. Jak si ale tu správnou motorku vybrat? Co mít na paměti při výběru a na co si dát pozor?

1. Ujasněte si, kde budete jezdit

Motorek je na trhu celá řada a vybrat si tu správnou je náročné. Výběr zúžíte jednoduše tím, když si ujasníte, na jaký terén a pro jaké příležitosti budete motorku používat. Pro lesní cesty využijete zcela jinou motorku než pro závodní dráhu. Chcete s ní jezdit do práce nebo na delší výlety o víkendech? Motorka se pak bude lišit nejen pneumatikami, ale také výkonem, hmotností a designem.

2. Jste ostřílený jezdec nebo začátečník?

Začátečníci si většinou chtějí koupit nejnovější a nejvýkonnější model, aby jim dělal parádu. Ale pozor! Pokud se v motorkách opravdu nevyznáte, nechte si poradit od někoho ostříleného a investujte peníze raději do již staršího a slabšího modelu. V nabídce bazarových motorek jich najdete nepřeberné množství.

Navíc po pár jízdách zjistíte, jestli jste si vybrali motorku správně. Pokud ne, lehce ji prodáte za stejnou cenu. Pokud ano, můžete se na ní vyjezdit a nebude vás mrzet, když vám někde spadne a odře se. Také pro vás bude v budoucnu jednodušší uřídit výkonnější mašinu.

TIP: Jestli trváte na koupení zcela nové motorky, domluvte si zkušební jízdu do terénu alespoň na půlhodinu. Poznáte tak motorku lépe než v showroomu.

3. Není značka, jako značka

Investovat peníze do známé značky neznamená výhru. Přečtěte si různé diskuse a věnujte výběru motorky čas. Při výběru motorky myslete i na parametry jako je spotřeba paliva, nutnost investice do přilby a oblečení. Také vás časem budou zajímat náklady na olej, pneumatiky, řetězovou sadu či servis.

4. Výška a váha

A teď nemluvíme o motorce, ale o vás. Kromě řidičských schopností je důležité znát i vaše tělesné proporce. S výškou 160 cm se vám bude těžce nasedat na cestovní motorku a naopak, pokud měříte dva metry, budete se na menším modelu zbytečně hrbit a v zatáčkách narážet řídítky do kolen.

Motorka by měla odpovídat vašim proporcím. Měli byste pohodlně dosáhnout na řídítka a po zastavení došlápnout nohama na zem. Také myslete na manipulaci, aby se vám nestalo, že motorku nezvednete ze země kvůli její váze.

5. Klasika nebo moderní vychytávky?

Dnešní doba přeje vymoženostem, a tak v nabídce motocyklů najdete vychytávek více než dost. Motorky umí hlídat zvedání předního kola či prokluzování zadního, zvládnou ostré „závodní“ starty či vám pomůžou s rozjezdy do kopce. Také je možné ovládat infotainment pomocí hlasových povelů z bezdrátově připojené přilby… Záleží jen na vás, zda preferujete moderní jednoduché řízení, či dáte přednost klasickým modelům. Pokud chcete řídit motorku jen vy, hledejte hesla jako retro či scrambler.

Podívejte se na bazar motorek a najděte si do začátku tu svou.