5 kroků, jak vybrat moto rukavice

motostory.cz_jak vybrat rukavice

Rukavice na motorku jsou běžnou výbavou každého jezdce. Nikdo nechce riskovat zdraví svých rukou při případném pádu na asfalt. Jaké moto rukavice se hodí právě pro vás?

Ochrana pro celé tělo

O povinnosti nošení helmy či doporučeného páteřáku jsme už psali. Dnes se zaměříme na další důležitou součást oděvu na motorku – rukavice. Ty nejen že vaše ruce chrání při případném pádu, ale také zvyšují pohodlí při jízdě. Druhů je však nepřeberné množství, proto si pojďme říct pět kroků, podle čeho rukavice vybrat.

Krok č. 1 – Styl jízdy = styl rukavic

Snad nikoho ani nenapadne jezdit bez rukavic. Kdyby ano, ani nečtěte dál. Při jakémkoliv pádu máme tendenci máchat rukama a něčeho se chytit. Při stokilometrové rychlosti za hodinu se při případné srážce chytíme nanejvýš tak asfaltu. A to na dlouhou dobu. Jak budou naše dlaně a prsty pak vypadat, to si jistě sami dovedete představit.

Při výběru rukavic je tedy dobré myslet zprvu na to, jakým stylem jezdíte. Na výběr máte z motokrosových, dlouhých, off-roadových, silničních, letních, adventure/touring či závodních. Také si odpovězte na to, kolik hodin denně jezdíte, za jakého počasí, zda na silnici či mimo ni atd. Podle toho pak vybírejte styl rukavic.

Krok č. 2 – Výběr materiálu

Když víte, jakým stylem jezdíte, jednodušeji si vyberete materiál. Lehké kožené rukavice se nehodí pro agresivní jízdu, pevné, silné a nepromokavé zase neocení ti, kteří vyráží jen za slunce a teplého počasí.

Materiál je potřeba promyslet. Na výběr máte z textilu, kůže i umělých tkanin. Součástí některých moto rukavic jsou i chrániče kloubů a kostí, například z titanu. Mnozí výrobci myslí i na praktičnost a pohodlí, a tak na některých modelech objevíte i stěrač hledí na palci či propracované větrání.

Krok č. 3 – Střih a velikost

Obojí je lepší vybírat naživo než přes internet. U rukavic platí, že by vám měly padnout jako ulité. Za jízdy si je těžko budete natahovat. Příliš úzké by vám naopak bránily v pevném sevření řídítek. Je tedy lepší vybrat si nejbližší prodejnu a tam zajít.

Rukavice by vám měly sedět na prstech, se kterými byste měli bez obtíží hýbat. Látka by vás měla obepínat, ale nebýt příliš těsná. Pokud vybíráte dlouhé rukavice, měly by vám sedět pohodlně na celém zápěstí.

Krok č. 4 – Rukavice vs. technologie

O vychytávkách už jsme psali výše, nicméně i technologie jsou důležitou součástí rukavic. Takovou technologii Gore-Tex, díky které budou rukavice nepromokavé a vaše ruce v suchu i za velkého deště, jistě oceníte. Dalšími vychytávkami jsou i potisky na ovládání mobilu atd.

Krok č. 5 – Pohodlí a ovladatelnost

Rukavice by vám měly padnout i v celkovém dojmu. Ať už vzhledem, pohodlností či praktičností. I za deště by vám neměly klouzat, za horka byste se v nich neměli potit. Tyto věci stejně nejlépe ověříte v praxi při jízdě na motorce.