5. díl Kam v Česku? – Za přírodními krásami!

Kam v Česku 5. díl_silnice

V minulém díle jsme objevovali vodní dílo Seč, dnes se vydáme za přírodními krásami až ke hranicím Rakouska. Silnice, ze kterých přechází zrak. Tak hurá na výlet!

Jindřichův Hradec

Výchozím a také konečným bodem naší cesty je historické město Jindřichův Hradec, které je z jedné strany obklopené řekou Nežárkou a z druhé rybníkem Vajgarem.

Přestože je to pro nás výchozí bod naší cesty, nemusíme z něj spěchat hned pryč. Pokud vyjíždíte brzy ráno, nechte si na Jindřichův Hradec chvíli času a projděte si jeho historické centrum. Za pozornost stojí hrad a zámek, který patří mezi nejrozsáhlejší památkové komplexy v České republice.

Raritou je v tomto městě i kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož nárožím prochází 15. poledník východní délky. Díky němu si tedy můžete srovnat přesně vaše hodinky!

Hurá silnice směr Kunžak

Z města se vydáme po silnici č. 164 směr vesnice Kunžak. Ta je branou do malebné přírodní oblasti, přezdívané Česká Kanada. V té najdeme nespočet přírodních krás – od skalních útvarů po rozsáhlé lesy a magické rybníky.

Kousek od Kunžaku se táhne úzkokolejná železnice, která míří až do Nové Bystřice. My však na motorce zamíříme směr Slavonice, a to přes Český Rudolec.

Další zastávka Slavonice!

Z Kunžaku vyrazíme po silnici č. 151 směr Slavonice. Cesta nás provede nádhernou krajinou, kterou si užijeme obzvlášť za slunečného počasí. Často se budete chtít zastavit a jen se kochat.

Do Slavonic dojedeme díky silnici č. 409, jež vede skrz vesnici Český Rudolec. Zde se můžete opět zastavit, neboť se jedná o další významný bod na naší cestě. Skrze tuto vesnici totiž prochází historická česko-moravská hranice.

Ve Slavonicích náš pohled upoutají především renesanční měšťanské domy a zbytky dochovaných hradeb. Jestli jste si nedali přestávku v Českém Rudolci, tak teď je ten čas.

Poslední zastávka na cestě

Silnice č. 152, ze které se vydáme ze Slavonic blízko k hranicím s Rakouskem, nás dovede až do městečka Nová Bystřice. Zde, jak už jsme psali výše, končí úzkokolejná trať, která vede z Jindřichova Hradce.

Okolí Nové Bystřice přímo láká k pěším výletům, máte-li tedy čas a chuť, rozhodně vyrazte na procházku. Zdejší krajina skýtá nepřeberné množství turistických tras a zajímavostí.

Až se dostatečně pokocháte, můžete vyrazit zpět do výchozího bodu naší trasy. Povede vás silnice č. 151 zpět přes Kunžak nebo silnice č. 128, která vede přímo rovně až do cíle. Mapu výletu si zobrazte zde.

Jestli vás výlet láká, jen nemáte na čem jet… Podívejte se na najdimoto.cz!