4. díl Kam v Česku? – Vodní nádrž Seč

Kam v Česku

Jaro je tu každou chvílí, a tak je na čase sbírat nápady na výlety. Koneckonců i v zimě se dá vyrazit na cestu po okolí. Ve čtvrtém díle Kam v Česku společně zavítáme do Východních Čech, kraje malebných silnic a cest.

Výchozí bod – nádrž

V minulých dílech jsme zavítali na Ještědský hřbet či do Pekelných dolů. V tomto díle se porozhlédneme po krajině historických vesnic a obcí.

Vodní nádrž Seč je oblíbeným turistickým místem obzvlášť v létě, neboť se v jejím okolí nachází spousta kempů a míst ke koupání. Nicméně i v zimě oslní svou krásou, navíc je v jejím okolí spousta pěkných silnic.

Samotná nádrž, též označována jako Sečská přehrada, byla vybudována v letech 1924-1634 na řece Chrudimce v krajinné oblasti Železných hor. Je vzdálena cca 16 km od města Chrudim, pro které je významnou ochranou před povodněmi. Samotné dílo je nádherné a stojí za to, ho vidět.

Pro nás je městečko Seč výchozím bodem na cestě. Z něj se vydáme na silnici č. 343, která se stáčí k přehradě a vede kolem zříceniny hradu Vildštejn. Silnice nás povede skrze vesnice až do obce Horní Bradlo, která je známá sklárnou a výrobnou skleněných ozdob, jež se vyvážejí do celého světa. Z Horního Bradla vyrazíme po silnici č. 344 směr Hodonín.

Keltové a kaštany

Z obce Hodonín odbočíme směr město Nasavrky. Zde si můžeme dát pauzu, jídlo a prohlédnout si krásný zámek. Ten byl vybudován kolem roku 1600 na místě dřívější tvrze. Najdeme v něm interaktivní keltskou expozici. Ostatně i v okolí Nasavrk je naučná stezka keltského osídlení.

Jestli vyjde počasí, určitě stojí za návštěvu Kaštanka. Pod tímto názvem se skrývá impozantní sad jedlých kaštanů, vysazovaných již od roku 1776. Neváhejte a sad navštivte, obzvlášť pokud Nasavrky navštívíte na jaře.

2 možnosti cest

Podle času a vašich preferencí si můžete vybrat, kudy se vydáte dál. Buď přes Bojanov zpět do Seče, nebo pokračovat dál do města Chrudim. To se vám vyplatí, pokud máte rádi velká města.

Pro milovníky malebných silnic doporučujeme z Nasavrk okruh po vesnicích Žumberk, Lukavice, Svídnice, Licibořice a Mladoňovice. Naplánovat cestu si můžete díky přiložené mapě.

Svou motorku na cestu si vyberte z nabídky bazarových motorek na najdimoto.cz.