3. díl Kam v Česku? – Pekelné doly

Až přejde zimní sezona a umoudří se počasí, vydejte se na výlet do jedné z nejznámějších motorkářských jeskyní přezdívaných Pekelné doly. Největší pískovcové podzemí vás jistě ohromí.

Máchovo jezero na dohled

Pekelné doly leží v údolí řeky Svitavky mezi obcemi Velenice a Svitava. Jedná se o největší pískovcové podzemí v Evropě, celková plocha jeskyní se uvádí kolem 3 500 metrů čtverečních!

V jeskynním komplexu se v současnosti nachází speciální motorkářský klub, který nabízí odpočinek nejen motorkářům, ale všem příchozím turistům. Podzemní prostory a chodby jsou tak o něco přívětivější a rozhodně stojí za návštěvu.

Okolí pískovcových jeskyní

Při cestě sem se můžete zastavit v nedalekém Máchovo jezeře či v čisté přírodě Lužických hor. Nebo jeďte rovnou sem, do Pekelných dolů. Ostatně zde se natáčela slavná pohádka „S čerty nejsou žerty“, kterou připomínají váhy, jež tu zůstaly po natáčení.

Samotné jeskyně vznikly někdy v 18. století kvůli hloubení písku pro továrny hraběte Kinského – měl velkou spotřebu zrcadel a písek se používal na jejich výrobu. Budova, která ke komplexu přiléhá, je bývalá brusírna. Dříve k ní skrz jeskyni vedl malý potůček, jež tekl na druhé straně skal.

Uvnitř komplexu je stálá teplota 12 stupňů Celsia, proto svetr s sebou! Dříve se zde dalo i přespat a zažít noční akci, nyní je potřeba se informovat předem. Nicméně i přes den stojí návštěva za to!

Jestli máte raději delší okruhy, vyrazte na Motovýlet skrze 3 historická města. Výlet doporučujeme všem začínajícím i zkušeným motorkářům. A pokud chcete zážitek povýšit, pořiďte si rovnou nový motocykl. Inspiraci hledejte na najdimoto.cz.