10 tipů, jak jednoduše zazimovat motorku

10 tipů, jak jednoduše zazimovat motorku_motostory.cz

Podzim pomalu končí a s ním se blíží zima. Pro motorkáře nepříznivé období. Pokud neplánujete jezdit za horšího počasí a po každé jízdě motorku čistit, je na čase váš stroj zazimovat. Jak jednoduše na to?

Proč zazimovat?

Většina českých silnic se v zimě udržuje, zvláště vozovky ve městech a obcích. To může být výhodou, ale také značnou nevýhodou. V zimě je teplota silnice nízká, a tak se při jízdě pneumatiky dostatečně neprohřejí. Tím ztrácí na přilnavosti k vozovce a vy tak můžete zapomenout na rychlou jízdu.

Další negativní faktor je posypová sůl. Ta nejen že agresivně ničí části motocyklu vyrobené ze slitin (jako je motor, vidlice či ráfky kol), ale poškozuje i lak či chrom. Proto je dobré, když po každé jízdě v zimě motorku pořádně omyjete a očistíte. Nemluvě o tom, když na silnici narazíte na posypový štěrk – to si často s jízdou neškrtnete.

Další důvod, proč někteří motorkáři na zimu stroj odloží, je platba pojistného. Většina pojišťoven umožňuje platit jen za ty měsíce, kdy na stroji jezdíte. Díky zimní sezóně tak můžete výrazně ušetřit. Více jsme o pojištění psali v tomto článku o pojištění.

Nic se nemá přehánět

Zazimování motorky neznamená, že odmontujete vše, včetně kol a svíček, abyste na jaře skládali puzzle. Bohatě vám postačí 10 jednoduchých kroků. Na další sezónu pak motocykl vyndáte z garáže, setřete prach a hurá ven!

Jdeme na to!

Připravte si všechny potřebné věci předem – kýbl, hadr, houbu, olej a další nezbytnosti. Než přes motorku přehodíte plachtu, je potřeba se o ní trochu postarat.

1.     Odstranění nečistot

I když pravidelně během roku motorku myjete, je lepší ji před zazimováním umýt důkladně. Zaměřte se na nečistoty na méně dostupných místech, které by v zimě mohly napáchat škodu. Po umytí můžete použít konzervační prostředek, který zabraňuje usazování nečistot.

2.     Řetěz

Ten ošetřete přípravky určenými přímo pro něj. Je dobré ho naolejovat, aby v zimě nezrezivěl. Také ho trochu povolte – jak na to byste měli najít v manuálu od výrobce.

3.     Pořádně namazat!

Kromě řetězu je dobré promazat všechny další součástky jako jsou lanka, zámky či páčky. Předejdete tomu, že přes zimu zatuhnou.

4.     Elektrika

Pokud bude vaše motorka celou zimu spát pod plachtou, vyjměte z ní akumulátor. Případně ho před uskladněním dobijte do požadovaných hodnot. Během zimy ho občas zkontrolujte, alespoň jednou měsíčně. Pravidelné dobíjení vám na jaře ušetří nervy.

5.     Provozní kapaliny

Někdo nádrž na palivo úplně vypouští, někdo ji plní po okraj. V obou případech je dobré zvážit, co je pro vás jednodušší. Rozhodně ale nenechávejte nádrž poloprázdnou. Pokud jste dlouho neměnili olej, je nejvyšší čas. Zbavíte se nečistot a předejdete případné korozi uvnitř motoru. Jestliže to neuděláte teď, nezapomeňte na jaře na celkovou výměnu oleje i filtrů.

6.     Pneumatiky

I pneumatiky mají své požadavky na to, jak je zazimovat. Nemusíte je odmontovat, ale zkontrolujte, zda jsou v pořádku a dohustěte je na požadovaný tlak. Pokud nemáte na motorku stojan, pravidelně ji v zimě přesouvejte, aby nestála celou dobu jen na jednom bodě. Pneumatiky se tak ničí.

7.     Ošetření kůže

Nezapomeňte ošetřit a namazat všechny další díly. Například kůže ráda vysychá a rozhodně nechcete přijít o výbavu kvůli popraskání. Dobré je natřít konzervačním olejem i leštěné části motorky.

8.     Uskladnění

Ideální je, pokud vlastníte garáž a máte tam na motorku místo. Tak či tak motocykl zakryjte plachtou – jen se předem ujistěte, že je stroj dostatečně suchý, aby pod plachtou neplesnivěl. V zimě motorku čas od času zkontrolujte.

9.     Zazimovat a zabezpečit

Nebuďte naivní a raději motorku dobře zabezpečte vůči poškození či krádežím. Obzvlášť, pokud máte motorku dál od domu, nemusíte si krádeže všimnout několik dnů. Zamkněte nejen garážové dveře, ale i samotnou motorku. Ukotvěte ji k pevné konstrukci a ujistěte se, že stojí stabilně na svém místě.

10.  Uskladnění dalších věcí

Helma, oblečení či rukavice. I tyto věci potřebují „zazimovat“. Oblečení šetrně vyperte, usušte a pokud je kožené, tak namažte. Ideální je věci pověsit na ramínko a dát do vaku. Helmu vyčistěte, dejte do obalu a taky uskladněte na suché místo. Na jaře sami sobě poděkujete za péči.

Další tip na konec

Pokud se vám do zazimování motorky nechce a přemýšlíte nad novou, je nejvyšší čas ji zkusit prodat. Mrkněte na bazar motorek a najděte vhodného kupce již dnes. Hodně štěstí!