1. díl Kam v Česku? – Motovýlet skrze 3 historická města

Podzimní počasí je jako stvořené na cestování. Není zima, není vedro, a když vysvitne slunce, je příroda jako z pohádky. Využijte posledních krásných dnů a vydejte se na motovýlet do přírody. V prvním díle vám přinášíme cestu, jež protíná hned 3 historická města.

Na Okoř je cesta…

Výchozím bodem pro náš motovýlet je malebná obec Okoř v okresu Praha-Západ, ve které najdete stejnojmennou romantickou zříceninu ze 2. poloviny 13. století. Hrad bývá otevřen v sezoně od dubna do listopadu každý víkend. Přes léto denně, mimo pondělí. V obci není žádná větší hospoda či obchod, doporučujeme se tedy vybavit svačinou na minimálně první třetinu trasy.

Od hradu Okoř se vydáte po silnici směr vesnice Zákolany, odtud pak směr Knovíz. Cesta vede skrze malebné vesnice a pole. V Knovízi máte na výběr – buď si zajedete do města Slaný nebo se rovnou napojíte na silnici I/7.

Po silnici I/7 jedete až k městu Louny. Cesta je to rovná, nicméně příjemná. Při dobrém počasí se vám naskytne jedinečný výhled na kopce Českého středohoří.

Perla na řece Ohři

První zmínky o osadě Luna u řeky Ohře pochází z 12. století. O století později nechal v její blízkosti Přemysl Otakar II. vystavit královské město. Dodnes mají Louny zajímavé centrum, které je ze 2 třetin obehnáno hradbami. Na náměstí najdete mnoho historických budov a také slavnou Žateckou bránu.

Ve městě se můžete zastavit a doplnit zásoby na další cestu. Doporučujeme si centrum projít, rozhodně stojí za to. Nevynechejte kostel sv. Mikuláše či Židovský hřbitov.

Z Loun se přesuneme po silnici II/225 směr Žatec. Cesta se line skrze malé a staré vesnice Zeměchy, Lipenec či Drahomyšl. Není kam pospíchat, v klidu se kochejte přírodou a výhledy. Před druhým historickým městem vás přivítají dlouhé lány chmelnic.

Pivu zdar!

V zátočině řeky Ohře, klidným proudem obtékáno, leží město bílé, sličné, odpradávna Žatec zváno… Již roku 1004 se o městě mluví v kronice Dětmara z Merseburku. Ve 13. století získal Žatec městská privilegia, mimo jiné třeba na vaření piva. Ostatně tím je město vyhlášené dodnes.

V Žatci určitě nevynechejte návštěvu pivovaru, náměstí s nejmenší chmelnicí na světě či muzea chmele a piva. Turistickou atrakcí je i nová rozhledna, ze které vidíte do širé dáli. Nakupte si pár lahví proslulého žateckého piva, ať si po výletě zpříjemníte večer.

Ze Žatce se přesuneme dál po silnici II/227 do Rakovníka, kde si můžete dát krátkou pauzu před posledním úsekem cesty. Z Rakovníka pojedeme po silnici II/237 až za Nové Strašecí, kde odbočíte na Mšecké Žehrovice a dál na Smečno. Doporučujeme před Smečnem odbočit a jet starší cestou směr důl Libušín (viz odkaz na mapu).

Staré hornické město

Po staré cestě přijedeme do Kladna, starého hornického města, ve kterém se dříve těžilo uhlí. Město je obklopeno zalesněnými kopci a když pomineme průmyslovou část, tak rozhodně stojí za návštěvu. V zemských deskách je o městu zmínka z roku 1318, i když tehdy to byla spíše osada. V dnešní době stojí za vidění náměstí s řadou historických domů a pamětihodností.

V Kladně náš výlet končí. Doufáme, že jste si podzimní motovýlet užili. A pokud jste tu pro inspiraci na výlet, ale nemáte svou motorku, mrkněte k nám na motobazar. Pro lepší rozhodování při výběru motocyklu doporučujeme článek Motorka nebo skútr? Aneb (ne)výhody obou dopravních prostředků.